Bez kategorii / Galeria / 23 września 2014

PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

FOYER SCENY NA BIELANACH // WYSTAWA

27 września – 15 listopada 2014
♦ WERNISAŻ ♦ 8 listopada 2014  godz. 19:00 

PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA. Podwodny świat w obiektywie Piotra Stósa

Zanurzenie się pod powierzchnię wody to wycieczka do fantastycznej krainy, pod każdym względem odmiennej od świata, w którym żyjemy. Wszystko jest tutaj inne: dźwięki, odczuwanie ciężaru własnego ciała, sposób w jaki się poruszamy. Inaczej też zachowuje się światło poddane wpływowi wody, blisko powierzchni rozedrgane i ostre, stopniowo, wraz z głębokością staje się monochromatyczne i rozproszone, gasząc kolory i rozmywając kontury krajobrazu. Niczym Alicja przechodząca przez lustro, na każdym nurkowaniu czuję się jak gość, odwiedzający przez kilkadziesiąt minut świat – na poły dobrze mi znany – a równocześnie za każdym razem nowy i zaskakujący. Próby zarejestrowania na zdjęciach jego skrawków nie mają końca – im lepiej go znam oraz im sprawniej się w nim poruszam, tym więcej pozostaje do uchwycenia i pokazania.

Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z wód otaczających Europę, Afrykę, Azję i Amerykę Południową. Zostały wykonane podczas wypraw i wyjazdów zorganizowanych przez centrum nurkowe „Nautica” z Krakowa.

Wstęp na wernisaż jest wolny. Prosimy jedynie o dokonanie bezpłatnej rezerwacji poprzez wysyłanie maila na adres bilety@scenaatm.pl.

Nautica_tekst_200-40px_2012-01-03

Piotr Stós

Piotr_Stós_DSC0120
rocznik 1965, krakowianin. Z wykształcenia hydrobiolog, absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z nurkowaniem i fotografią podwodną związany od 1986 roku. Wychowanek Akademickiego Klubu Podwodnego „Krab” w Krakowie. Instruktor nurkowania i fotografii podwodnej. W latach 1993-1996 pracownik Zakładu Biologii Wód PAN, gdzie prowadził badania organizmów zamieszkujących stawy tatrzańskie. Współzałożyciel centrum nurkowego „Nautica”, działającego od 1998 roku. Nurkował na Malediwach, Palau, Kubie, Mauritiusie, Galapagos, w Indonezji, Malezji, Tajlandii, Meksyku, Mikronezji, Egipcie, Rosji, Hiszpanii, Chorwacji i we Włoszech. Jego fotografie podwodne można spotkać w czasopismach ilustrowanych, folderach, kalendarzach, na plakatach i na stronach internetowych. Fotografuje Nikonem D200 w obudowie firmy Subal oraz Olympusem OM-D5 w obudowie Nauticam.

 FOTORELACJA Z WERNISAŻU