♦ 24 września 2023 (niedziela), godz. 16.00 oraz 19.00 ♦
MY WAY to wieczór przygotowany przez Krystynę Jandę z okazji jej 70. urodzin. Opowieść o jej wczesnych latach, początkach kariery, przyjaciołach, budowie Teatru Polonia i Och-Teatru. Wspomnienia i aktualności w formie monologu scenicznego.
„…Ostatni fragment spektaklu przynosi przełamanie. Janda sama kwestionuje przyjętą do tej pory konwencję, aby powiedzieć wprost, że to było tylko zagadywanie strachu, odpędzanie niewiadomego. Bo jest jak jest, mrok gęstnieje i ciągle bardzo trudno o jasne myśli. A potem jest już „My Way” śpiewane przez artystkę z wielką delikatnością i mocą, chropawym głosem, w którym słychać jej życie. Ten finał przenosi przedstawienie w inny wyższy wymiar, ale i tak najważniejsze jest spotkanie. Bo przez godzinę i czterdzieści minut mogliśmy sobie pobyć z Krystyną Jandą. Posłuchać jej, pośmiać się, wzruszyć. Zapomnieć o czymkolwiek innym. Życie jest gdzie indziej, ale czasami warto schronić się przed nim w teatrze.”
Jacek Wakar
„…My Way” – zabawna opowieść o dziewczynie ze Starachowic, o walecznej babci i dziadkach oglądających filmy z Jandą w podarowanym przez nią telewizorze w odświętnych ubraniach, bo „Krysia ich zobaczy”, o obu małżeństwach – pierwszym, nieudanym, z Andrzejem Sewerynem, drugim, wspaniałym, z Edwardem Kłosińskim, o trojgu dzieciach. A kiedy słuchałem opowieści Krystyny Jandy o opiekunce domu, pani Honoracie, znowu, chociaż doskonale znałem tę historię, miałem w oczach łzy. Podobnie jak w stosunkowo krótkiej – wzruszenie aktorki nie pozwoliłoby na więcej – opowieści o mamie artystki. W tej podróży Jandy przez życie są arcyzabawne opowieści ze szkoły teatralnej, z pierwszych lat w teatrze, jest Wajda i rodzice, Magda Umer i Daniel Olbrychski, Marek Kondrat i Piotr Machalica, Janusz Gajos i Małgorzata Markiewicz, architektka „Teatru Polonia” i „Och Teatru”. Jest wreszcie sam teatr, ludzie i miejsca. „Ateneum”, „Powszechny”, wreszcie teatry własne: „Och” i „Polonia”. Budowa, szaleństwo, chwile zwątpienia, łzy ze strachu i łzy ze śmiechu. Jest zagubiony w betonie rodowy brylant. „Jestem z tym miejscem zaręczona” – mówi.
Łukasz Maciejewski
Czas trwania: 100 min. (bez przerwy)
Bilety: 180 zł (rząd I-IV), 160 zł (rząd V-XIV)
Bezpłatny transport ATM w dniu spektaklu:
odjazd z centrum Wrocławia (Opera/Hotel Monopol) ok. godz. 15:00 oraz 18:00*
*Ze względów organizacyjnych autobus
może odjechać z opóźnieniem 10-15 min.
Do przyjazdu autokaru na Scenę na Bielanach
spektakl nie rozpocznie się.
odjazd z ATM Scena na Bielanach ok. godz. 18:20 oraz 21:00.