Slider / 9 kwietnia 2024

Przybora na 102 – Magda Umer i Mumio

♦ 8 marca 2025 (sobota), godz. 16.00 oraz 19.15 ♦ 

Na scenie spotykają się trzy artystyczne temperamenty – Jeremiego Przybory, Magdy Umer i Mumio. Jest więc dowcipnie i bardzo zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco. Postaci ujmują wrażliwością i szczerością, a całość jest wspaniale wzbogacona muzycznie przez oryginalne trio muzyczne. Teksty Mistrza Jeremiego są przeplatane szalonymi improwizacjami spod znaku Mumio, do których jakże udaną kontrę stanowi kojąca postać Ciotki Mizerii w świetnym wykonaniu Magdy Umer. Wszystko pięknie z dużym wdziękiem powiedziane i zaśpiewane. Teatralno-muzyczna konwencja okazuje się strzałem w dziesiątkę. Pomimo dużej dynamiki i różnorodności, jest w spektaklu wewnętrzna harmonia i porządek, jakaś lekkość i radość. Może dlatego, że wzajemna sympatia artystów ma miejsce również poza sceną. Publiczność szaleje. Zapraszamy serdecznie! Tego nie wolno przegapić!!!
Obsada:
Magda Umer
Mumio w składzie: Jadwiga Basińska, Darek Basiński, Jacek Borusiński
muzycy:
Stanisław Szczyciński – fortepian
Maciej Szczyciński – kontrabas
Szymon Linette – perkusja
Piosenki :
Słowa: Jeremi Przybora
Muzyka: Jerzy Wasowski

czas trwania: 100 min.

Wszyscy miłośnicy Starszych Panów znają piosenki niezapomnianego duetu. Dla pokolenia dzisiejszych 30-, 40-latków ogromne znaczenie w ich odkrywaniu miał spektakl „Zimy żal” przygotowany przez Magdę Umer. Dziś teksty (!) Jeremiego Przybory, okraszone oczywiście piosenkami z muzyką Jerzego Wasowskiego, Magda Umer przywołuje przed kolejnym pokoleniem publiczności, a Mumio (doceniony przez Mistrza Przyborę) ze swoją cudowną nierealnością znakomicie wciela się w Osoby z Opowieści Starszego Pana. Polecamy bez ograniczeń!
Fundacja Wasowskich (Monika i Grzegorz Wasowscy)

Magda Umer i Mumio udowadniają, że teksty Jeremiego Przybory są poza czasem. Nie ma to żadnego znaczenia, że mają już kilkadziesiąt lat. Interpretacja powoduje, że śmieszą tak, jakby powstały dzisiaj. Tylko, że są o wiele lepsze od tych, które dzisiaj powstają. Magda i Mumio są z tych tekstów. Wychodzi na to, że nawet jeśli ktoś inny ich urodził, to wymyślił ich Jeremi Przybora.
Artur Andrus

Twórczość Starszego Pana wciąż bawi swym niezwykłym wdziękiem i humorem, a dzisiaj być może jest tym bardziej potrzebna, im bardziej doskwiera nam brak subtelności – w życiu i na wszelkich estradach. Magda Umer od dawna kultywuje pamięć o Jeremim Przyborze i Jerzym Wasowskim – tym razem, w spektaklu „Przybora na 102” czyni to wspólnie z Mumio. Trudno zresztą o lepszych do tego dzieła partnerów. Spotkanie Magdy Umer i twórców Mumio z ich wrażliwością na lirykę i surrealistyczny dowcip gwarantuje zabawę najwyższej próby. To najlepszy urodzinowy prezent dla Jeremiego Przybory i wszystkich, którzy wciąż kochają jego esprit.
Wojciech Majcherek

Spektakl „Przybora na 102” widziałam tylko dwa razy w Teatrze Roma (fragmenty) i w Och-Teatrze. Piszę ”tylko”, bo gdybym była trochę młodsza i bardziej mobilna, to jeździłabym za nimi, czyli za MUMIO i Magdą Umer, po całej Polsce jako tak zwana gruppies, żeby jeszcze raz spotkać się z dobroduszną i życiowo doświadczoną Ciotką Mizerią i jej skołowanymi krewnymi i znajomymi, którzy szukają u niej rady i pocieszenia. Mogłoby się wydawać, że liryczna Magda Umer i niedefiniowalny w swoim szaleństwie MUMIO, to dwie planety krążące po odrębnych orbitach i nigdy się nie spotkają. Nic bardziej mylnego. Oni są dla siebie stworzeni i zamieszkują w tej samej galaktyce. Mają swój własny język, którego nauczyli się od Mistrza Jeremiego Przybory i którym posługują się z nadzwyczajnym wdziękiem i finezją. Ja się w ich świecie czuję cudownie i bezpiecznie. Dużo lepiej niż w otaczającym nas coraz bardziej realu. Dla kogoś, kto się wychował na Kabarecie Starszych Panów to prawdziwa uczta i wielka rozkosz. Dla tych, których ta przyjemność ominęła – wielkie odkrycie! Może to niezbyt skromne, ale chciałabym na ten niezwykły spektakl zaprosić słowami mojej piosenki: „Gościu znużony, gościu znudzony, jeśli zabłądzisz kiedyś w te strony, zajrzyj tam do nich. Koniecznie!”. Tylko gdzie…? Gdybyż mieli jakiś stały adres… Rozmarzyłam się trochę na koniec.
Magda Czapińska

Bez tytułu

Bilety: 160 zł (rząd I-IV), 150 zł (rząd V-XIV)  

Kup bilety on-line

Bez tytułu

bezpłatny transport ATM w dniu spektaklu

  • odjazd z Centrum (Opera/Hotel Monopol) ok. godz. 15.00 i 18.15*
    *Ze względów organizacyjnych autokar
    może odjechać z opóźnieniem 10-15 min.
    Do przyjazdu autokaru na Scenę na Bielanach
    spektakl nie rozpocznie się.
  • odjazd z ATM Scena na Bielanach ok. godz. 17:45 i 21:00