Bez kategorii / 17 kwietnia 2022

Shirley Valentine

21 stycznia 2023 (sobota), godz. 19.00 ♦

Krystyna Janda jako Shirley Valentine: kura domowa, która zmywając naczynia i gotując mężowi obiad, rozmawia z kuchenną ścianą. I choć niegdyś miała marzenia (chciała zostać stewardesą!), to dawno straciła nadzieję na realizację jakichkolwiek zamierzeń z młodości. Pewnego dnia postanawia jednak zmienić wszystko, rzucić dotychczasowe życie i zacząć od nowa. Zupełnie od nowa.
Feministyczne. Ironiczne. Gorzkie. Śmieszne. Prawdziwe.

„…Dzisiaj Shirley Valentine jest nie tylko wielkim fenomenem, lecz także tematem wielu anegdot. W swoim dzienniku aktorka wspominała, jak będąc w końcówce ósmego miesiąca ciąży, tuż po premierze, grała spektakl we Wrocławiu: (…) nie powinnam się ani ruszać z Warszawy, ani tym bardziej grać i nagle poczułam na scenie, że właśnie chyba się zaczęło i oto … rodzę. Dograłam jakoś pierwszy akt do końca i w przerwie szybko, zostawiając nieświadomą publiczność popijającą kawę i palącą papieroski, pojechałam do pobliskiego szpitala. Zbadano mnie i oświadczono, że mam się natychmiast położyć i czekać na poród, w tym szpitalu, we Wrocławiu. Bóle natychmiast mi przeszły, wróciłam to teatru, dograłam spektakl do końca – ku uciesze rozbawionej publiczności – i spokojnie wróciłam do Warszawy, do porodu już „zalegając” w łóżku.
Shirley Valentine to spektakl, który po prostu nie może się nie podobać. Kobiety odnajduję w nim siłę na zmianę dotychczasowego życia, mężczyźni otwierają oczy na to, jak czują się ich wybranki. Czekając w kolejce po bilety, usłyszałam kiedyś w Teatrze Polonia, jak jedna z kobiet opowiadała o spontanicznej podróży do Grecji, którą odbyła po obejrzeniu spektaklu. Tłumaczyła, że historia Shirley zmusiła ją do zastanowienia się nad swoim życiem, w którym nie pozwalała sobie wcześniej nawet na drobne przyjemności. Taka jest właśnie ta sztuka – śmiech przeplata się z łzami, bo zabawna historia o kurze domowej niesie za sobą głębokie przesłanie, że bez względu na wszystko – także wiek – warto walczyć o swoje szczęście i swoje marzenia. Zawsze..”
Doma Kanafa – kulturadogorynogami.pl

Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Przekład: Małgorzata Semil
Scenografia: Ewa Bystrzejewska
Obsada: Krystyna Janda

Czas trwania spektaklu: 145 minut z przerwą 

Bez tytułu

Bilety: 180 zł (rząd I-IV), 160 zł (rząd V-XIV)

Kup bilety on-line

Bez tytułu

Bezpłatny transport ATM w dniu spektaklu:

odjazd z centrum Wrocławia (Opera/Hotel Monopol) ok. godz. 18:00*
*Ze względów organizacyjnych autobus
może odjechać z opóźnieniem 10-15 min.
Do przyjazdu autokaru na Scenę na Bielanach
spektakl nie rozpocznie się.

odjazd z ATM Scena na Bielanach ok. godz. 21:40.